24پرینت

محصولات افست

محصولات دیجیتال

سئوالات متداول چاپ کاتالوگ

1-کیفیت کاتالوگ در 24 چاپ چگونه همواره رضایت مشتریان را به خود جلب کرده است؟

عوامل بسیاری در طراحی و چاپ مطلوب یک کاتالوگ تاثیرگذار است؛ از جمله این عوامل می‌توان به کیفیت و دقت رنگ‌های مورد استفاده، دستگاه‌های چاپ مجهز، جنس و گرماژ کاغذی که برای کاتالوگ انتخاب می‌گردد، روکش مناسب آن، برش صحیح و دقیق کاتالوگ و در نهایت نوع صحافی کاتالوگ اشاره کرد. در این میان مجموعه چاپ آقا همواره کوشیده است تا با رعایت تمامی نکات مهم در طراحی و چاپ کاتالوگ و با بهینه‌سازی خدمات پیش از چاپ همچون فایل چک رایگان، فرم‌بندی استاندارد و در نظر گرفتن اصل مهم حفظ کیفیت بالای محصولات چاپی خود متناسب با نیاز مشتریان، کاتالوگ های مطلوب و مقرون به صرفه‌ای را ارائه دهد.

2-تعهد و گارانتی مجموعه 24 چاپ نسبت به محصولات چاپی خود به چه صورت است؟

مجموعه چاپ آقا به عنوان یک شرکت مشتری محور در صنعت چاپ، رضایت مندی مشتریان خود را در اولویت اول قرار داده و در همین راستا پاسخگویی به هرگونه مشکل در محصول ارائه شده به مشتری و مرتفع‌سازی آن را از وظایف اصلی خود می‌داند.

3-آیا امکان چاپ کاتالوگ در تیراژ پایین نیز در 24 چاپ وجود دارد؟

بله، مجموعه چاپ آقا با دارا بودن مجهزترین دستگاه‌های چاپ افست و دیجیتال امکان چاپ کاتالوگ در تیراژهای بالا و پایین حتی 10 عدد را نیز برای مشتریان خود فراهم کرده است.

4-آیا در مجموعه 24 چاپ فایل‌های طراحی ارسال شده توسط مشتری از نظر فنی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

بله در مجموعه چاپ آقا تمامی فایل‌های چاپی توسط کارشناسان متخصص و مجرب به صورت رایگان بررسی می‌گردد تا از هرگونه مشکلات پیش از چاپ جلوگیری به عمل آید. البته لازم به ذکر است که بررسی تخصصی‌تر، با هزینه جزئی همراه خواهد بود. بررسی فایل طراحی متناسب با قالب مربوطه جهت جلوگیری از قرار گرفتن طرح در چسب و یا برش، یکی از مواردی است که پیش از چاپ کنترل می‌گردد.

5-چگونه فایل طراحی شده را برای چاپ ارسال کنیم؟

ارسال فایل طراحی شده به دو روش برای مشتریان چاپ آقا فراهم شده است. اولین روش آپلود فایل در صفحه ثبت سفارش در سایت چاپ آقا است؛ دومین روش نیز ارسال آن از طریق ایمیل درج شده در سایت می‌باشد. البته لازم به ذکر است که فرمت فایل ارسالی در کیفیت چاپ بسیار تاثیرگذار است. فرمت استاندارد و مطلوب چاپخانه‌ها فرمت PDFX است. این فرمت به هنگام ذخیره‌سازی طرح به صورت PDF قابل تنظیم می‌باشد.

24 چاپ

راهنمای چاپ کاتالوگ

برای چاپ یک کاتالوگ همواره نکاتی وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند در رسیدن به یک کاتالوگ مطلوب موثر باشد.

اولین نکته‌ای که برای تمامی محصولات چاپی به ویژه کاتالوگ وجود دارد کیفیت طراحی و نحوه ذخیره‌سازی آن جهت ارسال به چاپخانه است. این بدان معنا است که یک طراحی با کیفیت می‌تواند بر میزان کیفیت چاپ نهایی تاثیر به سزایی داشته باشد.

رعایت فاصله‌ کافی از لبه کاغذ تا متون و تصاویر طرح، که در اصطلاح به آن حاشیه امن گفته می‌شود نیز به هنگام برش کاتالوگ بسیار حائز اهمیت است. زیرا عدم رعایت آن می‌تواند منجر به حذف بخشی از طراحی کاتالوگ گردد. این نکته می‌بایست در طراحی کاتالوگ در نظر گرفته شود.

پس از رعایت کلیه استانداردهایی طراحی نوبت به انتخاب فاکتورهای مهم پیش از چاپ کاتالوگ می‌رسد. به طور مثال جنس و گرماژ کاغذ صفحات داخلی و جلد کاتالوگ بسیار در ظاهر و استحکام آن تاثیرگذار است. هرچه گرماژ و جنس کاغذ کاتالوگ بهتر باشد به طبع، آن کاتالوگ از زیبایی و ماندگاری بالاتری برخوردار خواهد بود. روکش مناسب برای کاتالوگ نیز موجب حفظ آن در برابر عوامل بیرونی خواهد شد. روکش سلفون مات و براق یکی از روکش‌های مناسب برای کاتالوگ است.

جهت باز شدن کاتالوگ ها نیز منوط به زبان نوشتاری آن‌ها است. به طور معمول کاتالوگ هایی که زبان آن‌ها فارسی است از راست و کاتالوگ های دارای زبان‌ لاتین از چپ باز می‌شوند.

برای چاپ کاتالوگ می‌توان از دو روش چاپ افست و دیجیتال استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه داشت که برای چاپ کاتالوگ در تیراژ پایین و طی مدت زمان کوتاه چاپ افست مناسب است. اما هنگامی که محدودیت زمانی وجود نداشته و نیاز به چاپ در تیراژ بیشتری است چاپ افست مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

نوع صحافی که برای کاتالوگ ها انجام می‌شود متناسب با نوع تجارت و حجم کاتالوگ است. بدین معنا که برای کسب و کارهای رسمی و اداری بهتر است از صحافی چسب گرم و مفتول تخت استفاده شود. البته صحافی چسب گرم بیشتر برای کاتالوگ هایی که حجم بالایی دارند مناسب خواهد بود و برای کاتالوگ های کم حجم از مفتول تخت استفاده می‌شود. از صحافی مفتول لوپ نیز برای مصارف غیر رسمی استفاده می‌گردد.

کاتالوگ چیست؟

به طور کلی کاتالوگ، مجموعه‌ای از اطلاعات گردآوری شده‌ای است که در قالب یک دفتر راهنما ارائه می‌شود. 

به بیان دیگر یک کاتالوگ با ارائه فهرست و توضیحات جزئی و کلی درباره فعالیت‌های تجارت مربوطه و محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهد، به مخاطبین کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری نسبت به انتخاب و خرید کالا یا خدمات تصمیم‌گیری کنند.

انواع کاتالوگ

امروزه کاتالوگ ها با توجه به نوع تجارت، خدمات و محصولات مربوطه شامل انواع مختلفی هستند. از سویی دیگر تنوع طرح و فاکتورهای مختلفی همچون انتخاب نوع چاپ افست و دیجیتال، انتخاب جنس جلد و صفحات داخلی کاتالوگ، گرماژ و تعداد صفحات، پوشش جلد، نوع صحافی، ابعاد و جهت کاتالوگ موجب به وجود آمدن دسته‌بندی‌های مختلفی برای کاتالوگ شده‌اند.

کاتالوگ اداری، کاتالوگ محصولات خانگی، کاتالوگ محصولات صنعتی و اتوماسیون، کاتالوگ‌ خدمات مختلف، کاتالوگ رسمی و لوکس و …. از جمله کاتالوگ های پرکاربرد هستند. هر کدام از این کاتالوگ ها می‌توانند متناسب با نوع تجارت شامل فاکتورهای مختلفی که در بالا ذکر شد باشند. 

کاتالوگ اداری لوکس

در برخی موارد نیاز است تا کاتالوگ شما از حالت ساده خارج شده و تبدیل به یک کاتالوگ لوکس گردد. به طور معمول کاتالوگ های اداری دارای قالب‌های منحصر به خود است. در این میان با انتخاب جلوه‌های مختلف می‌توان آن را به صورت یک کاتالوگ اداری لوکس طراحی و چاپ کرد.

یکی از مواردی که در جلوه بیشتر کاتالوگ لوکس تاثیر به سزایی دارد استفاده از یو.وی موضعی، سطوح طلاکوب و یا نقره‌کوب است.

پوشش جلد نیز متناسب با توناژ رنگی می‌تواند به صورت سلفون مات یا براق انتخاب شود و نمای زیبایی را برای کاتالوگ ایجاد کند.

نکته دیگری که برای کاتالوگ های اداری وجود دارد انتخاب نوع صحافی آن است. در صورتی که تعداد صفحات زیاد باشد، بهتر است از صحافی چسب گرم استفاده شود و برای کاتالوگ با تعداد صفحات کم، صحافی به صورت مفتول تخت مناسب‌تر خواهد بود.

گرماژ مناسب برای داشتن یک کاتالوگ لوکس در حدود 300 گرم برای جلد کاتالوگ و 170 گرم و بالاتر برای صفحات داخلی آن است.

سایز کاتالوگ

کاتالوگ ها متناسب با کاربرد و میزان اطلاعاتی که در آن ارائه می‌شود بر روی کاغذهایی با ابعاد A4، A5 و سایزهای مربع ( مثلا 21×21) طراحی شده و به چاپ می‌رسند. هر یک از کاتالوگ های A4 و A5 نیز می‌توانند هم به صورت عمودی و هم به صورت افقی چاپ شوند.

قیمت طراحی کاتالوگ

به طور کلی عوامل گوناگونی وجود دارد که می‌تواند بر میزان قیمت یک کاتالوگ تاثیرگذار باشد. طراحی و چاپ از جمله این عوامل هستند. طراحی کاتالوگ در عین ساده بودن می‌تواند پیچیدگی‌های خاص خود را داشته باشد؛ زیرا باید بتواند مجموعه‌ای از اطلاعات کامل و شفافی را به مخاطب هدف انتقال داده و با جذب وی به مشاهده تمامی صفحات کاتالوگ و راهنمایی وی، هر چه سریع‌تر او را به سمت خرید خدمات و محصولات مربوطه سوق دهد. به همین دلیل نحوه طراحی کاتالوگ و تعداد صفحات آن و همچنین چند زبانه بودن آن می‌‎تواند به طور مستقیم بر قیمت نهایی تاثیر‌ بگذارد. هرچه طراحی یک کاتالوگ، حرفه‌ای‌تر باشد امکان تبدیل شدن مشتری بالقوه به مشتری بالفعل بیشتر خواهد شد. 

قیمت چاپ کاتالوگ

همان‌طور که بیان شد در کنار طراحی کاتالوگ، چاپ آن نیز بر میزان قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. از جمله فاکتورهایی که در چاپ یک کاتالوگ موثر است روش چاپ کاتالوگ، تیراژ آن، جنس جلد و صفحات داخلی کاتالوگ، گرماژ و تعداد صفحات، پوشش جلد، ابعاد و جهت کاتالوگ، افزودن جلوه‌های ویژه همچون سطوح یو.وی، طلاکوب، نقره‌کوب و … می‌باشد.

منظور از روش چاپ کاتالوگ استفاده از یکی از دو روش چاپ افست و دیجیتال است. همان‌طور که در راهنمای چاپ کاتالوگ بیان شد هر کدام از این دو روش مزیت‌های خاص خود را دارند.